Skip to content

821 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1,485,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block945
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class19
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,316
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$673,000
56%
Improvement Value:$528,600
44%
Total Assessment$1,201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,362+5.4%
2024$29,764+3.6%
2023$28,718+1.3%
2022$28,346+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,485,000
Sq Ft4,316DeedBook 17837, Page 1194Recorded3/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$526,000
DeedBook 15411, Page 1534

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 12467, Page 1933

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 12134, Page 990