Skip to content

29 Nejecho DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block95
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
65%
Improvement Value:$67,300
35%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,034+5.2%
2024$4,785+3.5%
2023$4,623+1.3%
2022$4,565+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft960DeedBook 19060, Page 1587Recorded6/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965