Skip to content

554 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block961
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,942
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,300
54%
Improvement Value:$145,900
46%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+5.4%
2024$7,857+3.6%
2023$7,581+1.3%
2022$7,483+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,942DeedBook 17108, Page 345Recorded5/8/2018

Property Sale

SaleMulti
$128,900
DeedBook 5330, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1960