Skip to content

520 Ernestine PlBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block961
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,400
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
47%
Improvement Value:$190,600
53%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+5.4%
2024$8,892+3.6%
2023$8,580+1.3%
2022$8,469+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994