Skip to content

509 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block963
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,451
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,900
57%
Improvement Value:$132,300
43%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,044+5.4%
2024$7,634+3.6%
2023$7,366+1.3%
2022$7,270+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,451DeedBook 17228, Page 1465Recorded9/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960