Skip to content

517 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block963
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,793
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,500
52%
Improvement Value:$158,200
48%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,527+5.4%
2024$8,092+3.6%
2023$7,808+1.3%
2022$7,707+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$389,900
DeedBook 13759, Page 1398

Property Built

Built

Year Built: 1955