Skip to content

592 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block969
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,796
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
56%
Improvement Value:$136,700
44%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,122+5.4%
2024$7,708+3.6%
2023$7,438+1.3%
2022$7,341+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960