Skip to content

600 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$336,800
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block969
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,292
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
65%
Improvement Value:$89,300
35%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+5.4%
2024$6,378+3.6%
2023$6,154+5.7%
2022$5,824+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$336,800

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 18012, Page 1754Recorded8/18/2020

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5557, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1985