Skip to content

636 Bancroft Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block974
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2452
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
39%
Improvement Value:$271,700
61%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$10,647+1.3%
2022$10,509+1.7%
2021$10,331+2.4%
2020$10,086+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft2,452DeedBook 19469, Page 242Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 17512, Page 1868Recorded6/24/2019

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 14603, Page 745

Property Sale

SaleMulti
$191,665
DeedBook 10051, Page 1374

Property Built

Built

Year Built: 1970