Skip to content

657 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block974
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,197
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,900
64%
Improvement Value:$91,100
36%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,603+7.8%
2024$6,123+3.6%
2023$5,908+1.3%
2022$5,831+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950