Skip to content

655 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 4, 2016

Property Information

Block974
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,538
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
37%
Improvement Value:$283,500
63%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,495+5.5%
2024$10,897+3.7%
2023$10,505+1.3%
2022$10,366+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 16425, Page 1318Recorded6/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1995