Skip to content

21 Lagoon Dr. E.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$773,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block97
Lot103
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1948
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,948
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,600
62%
Improvement Value:$223,100
38%
Total Assessment$588,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206+5.2%
2024$14,453+3.5%
2023$13,964+1.3%
2022$13,787+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$773,000
Sq Ft1,948DeedBook 18662, Page 477Recorded9/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$687,500
DeedBook 12703, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 10149, Page 498