Skip to content

49 Lagoon Dr. E.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block97
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class17
Description2SF3G-P 2190
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,190
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
62%
Improvement Value:$246,900
38%
Total Assessment$646,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,709+5.2%
2024$15,881+3.5%
2023$15,344+1.3%
2022$15,150+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$990,000
DeedBook 14820, Page 1648

Property Sale

SaleMulti
$995,000
DeedBook 14642, Page 1503

Property Sale

SaleMulti
$1,225,000
DeedBook 12070, Page 644

Property Sale

SaleMulti
$599,000
DeedBook 10266, Page 1031

Property Built

Built

Year Built: 1978