Skip to content

634 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 2016

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 22, 2016

Property Information

Block982
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class17
Description2.5SFG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,392
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,500
57%
Improvement Value:$299,400
43%
Total Assessment$695,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,163+5.4%
2024$17,237+3.6%
2023$16,632+1.3%
2022$16,416+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 16307, Page 1447Recorded2/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,481DeedBook 15761, Page 589Recorded3/12/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel