Skip to content

626 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Jan 29, 2001

Property Information

Block982
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,588
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,300
71%
Improvement Value:$161,900
29%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,345+5.5%
2024$13,601+3.7%
2023$13,115-0.6%
2022$13,192+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 10316, Page 1089

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 4937, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1966