Skip to content

632 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 2015

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block982
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class17
Description2.5SFG-P 3330
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,330
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,500
54%
Improvement Value:$343,800
46%
Total Assessment$744,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,426+5.4%
2024$18,436+3.6%
2023$17,789+1.3%
2022$17,558+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$759,000

From:

To:

Sq Ft3,330DeedBook 16241, Page 151Recorded11/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,481DeedBook 15761, Page 589Recorded3/12/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4952, Page 922