Skip to content

725 Harbor PlBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block982
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,975
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
67%
Improvement Value:$192,800
33%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,081+5.4%
2024$14,312+3.6%
2023$13,809+1.3%
2022$13,630+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,975DeedBook 17445, Page 1006Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$595,900

From:

To:

Sq Ft1,975DeedBook 16381, Page 963Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 15671, Page 1496Recorded10/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1970