Skip to content

30 Lagoon Dr. W.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block98
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description2SF4G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,448
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
61%
Improvement Value:$144,900
39%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,555+5.2%
2024$9,081+3.5%
2023$8,774+1.3%
2022$8,663+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft2,448DeedBook 17690, Page 1901Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$512,500
DeedBook 12115, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1950