Skip to content

61 Nejecho Dr.Brick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block99
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-D 2197
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,197
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
59%
Improvement Value:$270,000
41%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,919+5.2%
2024$16,080+3.5%
2023$15,537+1.3%
2022$15,340+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 15974, Page 175Recorded12/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 2006