Skip to content

42 Nejecho Dr.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block99
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
52%
Improvement Value:$121,200
48%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468+5.2%
2024$6,147+3.5%
2023$5,939+1.3%
2022$5,864+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,508DeedBook 19704, Page 1309Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5028, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1972