Skip to content

227 Dellmuth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block1006
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
60%
Improvement Value:$165,300
40%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+5.2%
2024$7,102+22.5%
2023$5,797+0.4%
2022$5,771+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950