Skip to content

1971 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Oct 26, 2011

Property Information

Block1006
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,028
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
47%
Improvement Value:$323,100
53%
Total Assessment$608,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,074+5.2%
2024$10,526+20.5%
2023$8,732+0.4%
2022$8,694+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$467,500
DeedBook 15007, Page 1280

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4457, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1952