Skip to content

219 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2011

Property Information

Block1013
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
77%
Improvement Value:$87,600
23%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+5.2%
2024$6,623+4.7%
2023$6,328+0.4%
2022$6,300+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952