Skip to content

212 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1965

Last Sale Price
$552,500
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block1007
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,752
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
43%
Improvement Value:$371,000
57%
Total Assessment$656,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+5.2%
2024$11,355+14.2%
2023$9,940+0.4%
2022$9,896+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$552,500
Sq Ft1,752DeedBook 17941, Page 262Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 13615, Page 788

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11363, Page 1384

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 3881, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1965