Skip to content

201 Second Ave Unit 2Seaside Heights, NJ 08751

Built 1990

Last Sale Price
$551,600
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block996
Lot5.02
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class29
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
86%
Improvement Value:$70,400
14%
Total Assessment$515,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,385+5.2%
2024$8,922+26.9%
2023$7,029+0.4%
2022$6,998+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$551,600
DeedBook 17153, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1990