Skip to content

18 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block1010
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,794
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
55%
Improvement Value:$356,100
45%
Total Assessment$789,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,370+5.2%
2024$13,659+27.0%
2023$10,759+0.4%
2022$10,712+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 14916, Page 1791

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5518, Page 365

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4649, Page 714