Skip to content

19 Third AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2006

Property Information

Block1010
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage861
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
73%
Improvement Value:$160,000
27%
Total Assessment$593,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,799+5.2%
2024$10,265+22.8%
2023$8,359+0.4%
2022$8,322+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5768, Page 314

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook NaN, Page NaN