Skip to content

17 Third AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2023

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block1010
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,000
52%
Improvement Value:$432,800
48%
Total Assessment$901,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,422+5.2%
2024$15,610+130.5%
2023$6,774+0.4%
2022$6,744+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 19127, Page 1619Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4586, Page 637