Skip to content

215 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 5, 2011

Property Information

Block1046
Lot324
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
41%
Improvement Value:$346,900
59%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,779+5.2%
2024$10,246+1.9%
2023$10,053+0.4%
2022$10,008+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 14996, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$67,500
DeedBook 4303, Page 66