Skip to content

223 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Date
Jan 14, 2024

Property Information

Block1013
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class49
Description2CB1G
Dwellings6
ZoningR40W
Sq Footage1,822
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
38%
Improvement Value:$485,200
62%
Total Assessment$780,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,207+5.2%
2024$13,505+49.6%
2023$9,028+0.4%
2022$8,988+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954