Skip to content

217 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 30, 2022

Property Information

Block1013
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
48%
Improvement Value:$319,300
52%
Total Assessment$614,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,186+5.2%
2024$10,634-4.7%
2023$11,157+0.4%
2022$11,108+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14762, Page 1450