Skip to content

116 Sea Gull LaneSeaside Heights, NJ 08751

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block991
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
47%
Improvement Value:$281,600
53%
Total Assessment$526,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,589+5.2%
2024$9,115+12.6%
2023$8,099+0.4%
2022$8,063+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958