Skip to content

22 Fifth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block1016
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,932
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,000
60%
Improvement Value:$368,800
40%
Total Assessment$927,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,895+5.2%
2024$16,060+7.9%
2023$14,882+0.4%
2022$14,817+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5590, Page 766

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4507, Page 985