Skip to content

210 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1951

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block1023
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,821
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
50%
Improvement Value:$290,000
50%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,471+5.2%
2024$9,953+12.6%
2023$8,838+0.4%
2022$8,799+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

Sq Ft1,821DeedBook 16389, Page 1131Recorded5/11/2016

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 10163, Page 396

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5721, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1951