Skip to content

15 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2020

Property Information

Block1031
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class47
Description2F
Dwellings2
ZoningR40E
Sq Footage2,553
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
61%
Improvement Value:$334,400
39%
Total Assessment$857,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,613+5.2%
2024$14,842+20.5%
2023$12,312+0.4%
2022$12,258+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3918, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1950