Skip to content

7 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1953

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block1036
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage3,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
57%
Improvement Value:$399,600
43%
Total Assessment$922,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,801+5.2%
2024$15,970+6.4%
2023$15,007+0.4%
2022$14,942+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft3,088DeedBook 18457, Page 1014Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4982, Page 983

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4384, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1953