Skip to content

44 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 1996

Property Information

Block1040
Lot598
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
78%
Improvement Value:$122,900
22%
Total Assessment$555,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123+5.2%
2024$9,623+21.8%
2023$7,898+0.4%
2022$7,864+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950