Skip to content

119 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2000

Property Information

Block1043
Lot503
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage978
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
52%
Improvement Value:$225,200
48%
Total Assessment$470,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+5.2%
2024$8,139+28.7%
2023$6,325+0.4%
2022$6,297+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,600
DeedBook 4512, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1948