Skip to content

15 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2019

Last Sale Price
$958,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block1044
Lot409
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,206
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
52%
Improvement Value:$405,800
48%
Total Assessment$838,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,275+5.2%
2024$14,520+16.5%
2023$12,462+0.4%
2022$12,408+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$958,000
Sq Ft2,206DeedBook 17697, Page 1146Recorded11/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 17147, Page 918Recorded6/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN