Skip to content

23 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Dec 3, 1996

Property Information

Block1044
Lot421
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
59%
Improvement Value:$296,100
41%
Total Assessment$729,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,277+5.2%
2024$12,621+8.8%
2023$11,603+0.4%
2022$11,552+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5425, Page 760