Skip to content

17 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block1044
Lot413
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
51%
Improvement Value:$416,300
49%
Total Assessment$849,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,466+5.2%
2024$14,701+15.9%
2023$12,688+0.4%
2022$12,632+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 16066, Page 1702Recorded4/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 5178, Page 530