Skip to content

56 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block1044
Lot454
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
52%
Improvement Value:$398,100
48%
Total Assessment$831,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,134+5.2%
2024$14,386+10.2%
2023$13,056+0.4%
2022$12,999+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 3633, Page 431