Skip to content

60 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2011

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block1044
Lot458
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description2912
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage3,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
50%
Improvement Value:$425,300
50%
Total Assessment$858,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,630+5.2%
2024$14,857+25.1%
2023$11,876+0.4%
2022$11,824+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 12486, Page 649

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3524, Page 580