Skip to content

71 Fielder Avenue Unit 1Seaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block1044
Lot468
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
60%
Improvement Value:$252,900
40%
Total Assessment$627,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,434+5.2%
2024$10,869+37.2%
2023$7,923+0.4%
2022$7,889+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$520,000
DeedBook 13900, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 13106, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 2006