Skip to content

52 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 24, 2026

Property Information

Block1048
Lot266
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$433,000
63%
Improvement Value:$251,900
37%
Total Assessment$684,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+5.2%
2024$11,856+10.5%
2023$10,729+0.4%
2022$10,682+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$669,000
DeedBook 14380, Page 490

Property Sale

SaleMulti
$462,000
DeedBook 13987, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4376, Page 401