Skip to content

66 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block1048
Lot272
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
60%
Improvement Value:$288,700
40%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,106+5.2%
2024$12,458+12.5%
2023$11,070+0.4%
2022$11,021+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,632DeedBook 19115, Page 17Recorded7/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 4273, Page 841