Skip to content

15 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1048
Lot379
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description3F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,146
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
52%
Improvement Value:$399,900
48%
Total Assessment$832,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,167+5.2%
2024$14,418+19.2%
2023$12,094+0.4%
2022$12,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 16158, Page 461Recorded8/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 15828, Page 1763Recorded6/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5513, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4933, Page 949

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4383, Page 44