Skip to content

50 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 13, 2007

Property Information

Block1052
Lot178
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,208
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,000
52%
Improvement Value:$410,600
48%
Total Assessment$861,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,690+5.2%
2024$14,914+23.6%
2023$12,064+0.4%
2022$12,011+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 13611, Page 1846

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10088, Page 1836

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5575, Page 159

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5291, Page 535

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4310, Page 784