Skip to content

23 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2021

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block1052
Lot203
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
51%
Improvement Value:$412,300
49%
Total Assessment$845,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,393+5.2%
2024$14,632+0.8%
2023$14,511+132.0%
2022$6,255+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 5474, Page 810