Skip to content

11 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block1052
Lot219
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
55%
Improvement Value:$354,300
45%
Total Assessment$787,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,337+5.2%
2024$13,628+11.4%
2023$12,237+0.4%
2022$12,183+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018